wtorek, 23 września 2014

WIT: Ludzkie szczątki, łączą Jezusa z kanibalizmem

Dziś trochę lżej, ale jak znam tendencję do wyciągania pochopnych wniosków bez sprawdzania źródeł – będzie ból dupy i głupie komentarze. Super! 

Oryginalny artykuł możecie znaleźć na stronie Wyoming Institute of Technology.

Poniżej moje tłumaczenie.


Ludzkie szczątki łączą Jezusa z kanibalizmem

Katolicy dobrze znają zwyczaj spożywania chleba i wina podczas komunii (zwany też Eucharystią), który, po poświęceniu przez księdza, reprezentuje ciało i krew Jezusa Chrystusa. Pomimo tego, że nie jest to naprawdę ciało i krew, wielu wierzy, że duch wchodzi w pożywienie przed wejściem do ich ciała. Dzięki temu mają obiecane „życie wieczne” po śmierci na ziemi. Jednak nowe dowody silnie wskazują, że ten rytuał, który był oryginalnie wykonany podczas Ostatniej Wieczerzy, był sposobem by zachęcić wczesnych chrześcijan do praktyki kanibalizmu: aktu jedzenie innych ludzi.

Kilku z naszych naukowców z Wyoming Institute of Technology towarzyszyło archeologom na wykopaliskach w Jerozolimie, które są podobno miejscem pochowku Jezusa. Budowlańcy poinformowali naukowców o natknięciu się na ludzkie szczątki. Pierwszy stos, jaki odkryliśmy zawierał wydrążone czaszki, co sugerowało konsumpcję mózgu. Jeszcze bardziej niepokojące były wyryte na czaszkach słowa „hoc est enim corpus meum” na czaszkach, co po łacinie oznacza ”Jest to bowiem ciało moje”. Dokładnie te słowa zostały wypowiedziane przez Jezusa przed przekazaniem chleba i wina podczas Ostatniej Wieczerzy i do dziś są wypowiadane podczas eucharystii.

Drugi stos szczątek zawierał części ciała od szyi w dół, razem z ramionami, kręgosłupami i nogami. Na nich leżały krzyże wykonane z paliczków, czyli kości palców. Datowanie węglem potwierdziło, że mają one około 1500-2000 lat czyli pochodzą z okresu, w którym najprawdopodobniej żył Jezus. Po analizie szczątek, zrekonstruowaliśmy twarze by poznać wiek i płeć tych ludzi.

Wszystkie szczątki były szczątkami małych dzieci, szacunkowo pomiędzy piątym a dziesiątym rokiem życia i zdumiewająca, było tam około 80% więcej dziewczynek niż chłopców. Kości biodrowe dziewczynek nosiły ślady usunięcia żołądków, co jest kolejnym śladem prowadzącym do kanibalizmu. Poza stosami nie znaleziono nic więcej. Miejsce nie miało znanego znaczenia religijnego.

Miejsce wykopalisk zostało objęte kwarantanną dla dalszych badań, które oznacza głębsze kopanie, a kości zostały przeniesione do utajnionej lokalizacji. Próbowaliśmy się skontaktować z oficjałami kościoła Katolickiego – bez odzewu. Jedna z z zakonnic, która pragnie pozostać anonimowa, potwierdziła, że była świadoma kanibalizmu wczesnych chrześcijan. Stwierdziła, ze nie ma więcej informacji i nie miała pojęcia o grobie.”


Mimo, że cały artykuł to typowy WIT, to jest w tym trochę ukrytej refleksji na temat praktyk religijnych w kościele katolickim. Pomijając wiarę w magiczną otoczkę, udawanie jedzenia ludzkiego ciała jest w swojej naturze dość obrzydliwe.

Zostawiam Was z tą myślą i jeśli chcecie więcej WITa, dajcie znać. Uwielbiam tę stronę i mogę sięgnąć po artykuły także spoza dominium religii.


Miłego dnia!