czwartek, 6 listopada 2014

Maczetą dla Chrystusa

Jacob Crockett
Historia, która nie znalazła swojego miejsca w mediach. Przynajmniej nie w zakresie debaty, jaka powinna zostać podniesiona. Pewnie się domyślicie dlaczego…

29 października w mieście Stillwater, w stanie Oklahoma 21 letni Isaiah Zoar Marin, obciął głowę maczetą swojemu 19 letniemu współlokatorowi, Jacobowi Crockettowi.

Marin jest oddanym chrześcijaninem i podejrzewał Jacoba o praktykowanie magii. Jacob był tak zwanym „metalheadem”, słuchał muzyki metalowej ze wszystkimi związanymi z tym stylowymi dodatkami – długimi włosami, kolczykami itd.  To wystarczyło Marinowi do wysnucia konkluzji o jego rzekomych związkach z czarną magią, diabłem i obcięcie mu głowy.

Po popełnieniu tego czynu Marin powiadomił policję, która zatrzymała go z narzędziem zbrodni w ręku.

Przy całym tragizmie tej historii najbardziej zdumiewające jest to, że praktycznie z biegu przypisano ten czyn narkotykom i zaburzeniu psychicznemu. Całkowicie ignorując tło religijne. Żeby było ciekawie, to że w ogóle pojawiły się narkotyki w tej historii, to nie są twarde dowody czy historia policyjna. Nie. To opinie innych ludzi, znajomych zamordowanego.

I nawet, jeśli ten świr brał narkotyki czy miał zaburzenia psychiczne, to fakt konieczności zabijania czarowników i uprawiających magię, nie wziął się z powietrza. Nie powstał w jego głowie po odlocie na narkotykach. Nie powiedziały też mu tego wymyślone byty czy osobowości (czy na czym tam polegały jego zaburzenia). I nawet, jeśli choroba psychiczna, czy narkotyki wzmocniły przekonania o słuszności religijnych nakazów zabijania czarowników (Wyj 22) czy gróźb i pogardy dla pogan (Mat 23:13), to nie możemy w dyskusji pomijać źródeł takich pomysłów. A to zrobiono w tym i wielu innych przypadkach.

Zwłaszcza, że znajomi Marina jednym tchem mówią o jego religijnym zelotyzmie i używaniu narkotyków. Jeśli wierzymy w jedno, dlaczego ignorujemy drugie? 

Znowu religia dostaje immunitet, podczas gdy jest główną inspiracją dla pomysłów, a często powodem tragedii dla rodzin, społeczności czy całych populacji…


Dla chętnych - LINK

Dziś Brudnopis Filozoficzny popołudniu J